Říční slepota
Říční slepota (onchocerciáza) je exotická choroba vyvolaná cizopasnými červy (známými také jako hlísti) Onchocercas volvulus. Hlístice přenášejí na člověka krev sající černé mušky z rodu Simulium.
Co je říční slepota
Onemocnění postihuje obyvatele tropických a subtropických oblastí v Africe žijící v říčních údolích. Nemoc ohrožuje také cestovatele, kteří přijíždí do rizikových oblastí. Nebezpeční původci říční slepoty mohou v lidském těle přežívat i několik let, a nemoc se tak může projevit až delší dobu po návratu z Afriky. Téměř všechny případy se vyskytují v Africe, jen minimum v Latinské Americe a Jemenu.
I přesto, že existuje účinná medikace, je na světě nakaženo 30 - 40 milionů lidí a 300 000 z nich již v důsledku této tropické nemoci přišlo o zrak. Světová zdravotnická organizace však nedávno vydala prohlášení, že díky lékům je možné výskyt říční slepoty redukovat na minimum. Skutečně existuje reálná možnost, že v krátkodobém horizontu se říční slepota stane nemocí, která nepředstavuje masivní ohrožení pro domorodé obyvatele ani cestovatele.
Říční slepota příznaky nemoci
Zárodky červa se v organismu rozšíří, paraziti putují tělem přes různé orgány a často pouť jejich larev (mikrofilarií) končí v oku. Dospělé hlístice se pak v lidském těle množí. Po uhynutí se spustí silná reakce imunitního systému, která zničí i okolní tkáň oka. Toto poškození může skončit i naprostým oslepnutím. (hlísti žijí v lymfatických uzlinách pod kůží).
Léčba říční slepoty
Proti říční slepotě neexistuje účinná vakcinace. V současné době však skončil dlouhodobý výzkum zaštítěný Světovou zdravotnickou organizací a z poloviny financovaný společnostmi ze soukromého sektoru. Tým výzkumníků mapoval současný výskyt hlístic Onchocerca volvulus ve třech afrických oblastech, kde se posledních 15 až 17 let podává celým místním komunitám lék Ivemercin. Ten dokáže paralyzovat a zabít mikrofilárie a snižuje plodnost dospělých jedinců červa. Pomáhá také zabránit ztrátě zraku a dalším projevům tropické nemoci. Výzkum přinesl nadějné výsledky. Ve sledovaných oblastech bylo infikováno pouhé 1% obyvatelstva, výrazně (téměř na nulu) se snížil také počet černých mušek, které nákazu přenášely.
Očkovací látka
- Lék Ivermectin
Země s vysokým rizikem nákazy
Burkina Faso, Jemen, Mali, Pobřeží Slonoviny, Senegal atd.
Diskuse k článku
RE : Říční slepota